8/17/2015

Trzy powody dla których warto dać się zamknąć

Czuję się trochę winna po ostatniej notce. Obraz szpitali, który się z niej wyłania może być nieco przerażający i odpychający... Mimo tego, szpitale psychiatryczne odwiedzam co jakiś czas, za każdym razem z własnej woli, mimo wszystkiego, o czym pisałam ostatnio. Dlaczego?

Są okresy, kiedy wizyta w szpitalu psychiatrycznym jest najlepszą możliwą decyzją, jaką można podjąć: ciężka depresja, ciężka mania czy epizod mieszany to doskonałe przykłady takich momentów. Co jednak szpital daje?

Po pierwsze: szansę na skorygowanie leków w dogodnym otoczeniu. W leczeniu ambulatoryjnym dobranie właściwych leków trwa dłużej, bo lekarz nie jest w stanie na bieżąco obserwować ich działania. Dodatkowo, w sytuacji gdyby zmiany były duże i wystąpiły niespodziewane efekty uboczne, lekarze w szpitalu są w stanie interweniować na bieżąco. Oszczędza to masę czasu, nerwów i ratuje przed męczeniem się ze skutkami ubocznymi.

Po drugie: bezpieczne środowisko. Szpitale psychiatryczne charakteryzują się tym, że duża uwaga poświęcana jest zapewnieniu pacjentom ochrony przed samymi sobą. Ścisłe regulaminy, stała obserwacja sprawiają, że trudniej zrobić sobie krzywdę: czy to przez autoagresję czy maniakalne ekscesy.

Po trzecie: szpital jest szansą na oderwanie się od rzeczywistości i wyjście ze stresogennego otoczenia. Wiadomo, kiedyś trzeba wrócić do życia, ale odpoczynek od czynników, które mogły wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia potrafi zdziałać cuda. Pobyt w szpitalu daje tymczasową dyspensę od stresujących obowiązków, którą warto dobrze wykorzystać. To trochę jak urlop, ale o ile może się zdarzyć sytuacja, że zostanie się ściągniętym z urlopu, nikt raczej nie będzie wyciągał chorego ze szpitala.

Dobrych powodów, żeby iść do szpitala jest zapewne więcej, Warto też przyjrzeć się konkretnym szpitalom, zanim pójdzie się po skierowanie. Nie zawsze jest to rozwiązanie niezbędne. Ale mimo wszystko, są sytuacje, kiedy pobyt w szpitalu psychiatrycznym jest najlepszym, na co można się zdecydować. Nawet jeśli tam pełno wariatów ;)

1 comments:

Gayaruthiel pisze...

Hej! Pisne tylko cichutko, ze fajnie bylo, kiedy wrzucalas informacje o nowych notkach na forum, bo teraz okazuje sie, ze przegapilam mase wpisow :)

Prześlij komentarz