2/18/2015

Dwubiegunówka dla początkujących

Kilka dni temu na Amazonie, iBooks i Google Books pojawiła się mała, niepozorna książeczka, Bipolar for Beginners: Information for those just diagnosed, their parents and loved ones as written and compiled by a fellow sufferer, autorstwa Granta Thorssona, którego niektórzy mogą kojarzyć z jego blogów (dużo bardziej popularnych niż to maleństwo). Ci którzy kojarzą, świetnie wiedzą, o kim mówię, ci, którzy nie kojarzą, mogą zajrzeć na bloga związanego z książką. 
Osobiście bardzo cenię i lubię autora, jednak nie byłby to wystarczający powód, żeby recenzować tę książeczkę. Istotniejsze jest to, że to publikacja dość unikalna: krótka i zwięzła, z perspektywy pacjenta, nie lekarza, zawierająca, zamiast trudnego języka, klarowne odpowiedzi. 
Bipolar for Beginners jest doskonałą pozycją dla tych, którzy świeżo po diagnozie - własnej, lub kogoś z bliskich - szukają odpowiedzi na najbardziej palące pytania. Grant pisze w sposób przystępny i lekki o leczeniu i życiu z bipolarem, powołując się na własne doświadczenia - pokazując przy tym, że chociaż dwubiegunówka jest na całe życie, to nie musi być wyrokiem. 

Na około 50-ciu stronach tekstu autor zawiera cały przekrój informacji: od rozmaitych definicji związanych z ChAD, poprzez omówienie przyczyn, leków, niefarmakologicznych sposobów walki z chorobą, do przydatnych materiałów i wywiadów z kilkoma osobami żyjącymi z bipolarem. Nie jest lekarzem i ani przez sekundę nie próbuje udawać, że jest inaczej - jednak wie przecież doskonale, o czym pisze, chorując od 2004 roku (i  żyjąc z diagnozą od trzech lat). Nie owija też w bawełnę: żeby żyć, trzeba pilnować swojego trybu życia i zmienić wiele nawyków - ChAD nie wybacza potknięć. Jednak, jeśli przestrzega się pewnych zasad i pamięta o lekach, można żyć zupełnie normalnie. I to głównie o tym jest ta książka. 

Największą wartością tej książki jest, moim zdaniem, jednak to, że Grant starannie wylicza wszystko, co tylko jest w stanie, a co wpływa na przebieg choroby - nieważne, jak trywialne i oczywiste mogłoby się to wydawać. Regularny sen, zdrowe żywienie - każdy wie, że to potrzebne, ale z mojego (smutnego) doświadczenia wynika, że nikt tego nie zignoruje równie chętnie, co osoba z bipolarem. Tymczasem my potrzebujemy tego najbardziej - a lekarze nie zawsze zadadzą sobie trud, żeby doradzić cokolwiek, poza wypisaniem leków. Dwubiegunówka jest przypadłością, z którą nie ma co walczyć bez odpowiedniej wiedzy - Bipolar for Beginners jest natomiast jej doskonałym kompendium, klarownie podzielonym i zrozumiale opisanym. 

Jednocześnie, w tekście doskonale czuć, że autor doskonale wie, czym jest ta choroba i jak wpływa na myślenie. Ciężko mi było nie uśmiechnąć się kilka razy, gdy czytałam historie, którymi Grant ilustrował swoje rady - mogłam doskonale odnieść się do tych opisów. Jak sądzę, może ułatwić przełknięcie pewnych gorzkich prawd, o których pisze, i wprowadzenie w życie niektórych zaleceń. Prawdę mówiąc, dopiero ta książka przekonała mnie ostatecznie do prowadzenia dziennika nastrojów, co powinnam była zacząć już dawno temu. 

Podsumowując: z całego serca polecam Bipolar for Beginners każdemu, kto chciałby nauczyć się żyć z chorobą lub z chorym, jednocześnie nie chcąc się przebijać przez tony literatury. Ułatwia zrozumienie dwubiegunówki, zawiera bezcenne sugestie i jest napisana w sposób przyjemny i dowcipny. Nawet osoba, którą zdiagnozowano już jakiś czas temu, może wynieść z lektury coś cennego - ktoś, kto dopiero co usłyszał, że jest chory, może ustrzec się dzięki niej przed kilkoma potencjalnie śmiertelnymi błędami. 

W chwili obecnej Bipolar for Beginners jest dostępny jedynie w języku angielskim, trwają jednak już prace nad tłumaczeniem.  

2 comments:

Gayaruthiel pisze...

Mam nadzieję, że przetłumaczą ją jak najszybciej :)

toya pisze...

Wczoraj przeczytalam i musze przyznac ze czegos takiego mi brakowało. Fajnie napisane, bez nadęcia, taki Bipolar w pigułce. Polecam.

Prześlij komentarz